Nedocenený poklad našich kuchýň

. 62

Jedlá sóda či sóda bikarbona – to je zlato každej kuchyne.

Určite sa nachádza v každej kuchynskej linke dobrej gazdinky.
A možno ani netušíte, aké zlato tam skrývate. Môžete sa potešiť. Ste boháči a vlastníte „pomoc na všetko“.

Pozrime sa teda hlbšie na zúbok, tomu zázraku.
Prinášame vám neuveriteľných 27 rád a nápadov, s čím vám pomôže.

1. BIELE ZUBY:
Vyrobte si pastu doma. Jednoducho. Zmiešajte jedlú sódu a 3% peroxid vodíka v správnom množstve, aby vám vytvoril „pastovú“ hmotu. Neutrácajte už viac za bieliace pasty, ktoré nebielia. Alebo si jednoducho prisypte sódu na bežne dostupnú pastu. Odporúčame túto „zubnú očistu“ používať maximálne raz do týždňa, pretože sóda je veľmi silná. Tak aby ste si neuškodili. Obyčajnú jedlú sódu používajú dokonca špičkoví zubári. Táto technika sa nazýva Air flow.

2. ČISTÝ STROJČEK A INÉ ZÁLEŽITOSTI:
Zarobte si zmes z 2 čajových lyžičiek jedlej sódy a pohára teplej vody. Sóda dokonale odstráni zvyšky jedla a taktiež neutralizuje nepríjemné zápachy. Pomocou kefky a tejto zmesi všetky aparáty krásne vyčistíte.

3. ACH TÁ ZÁHA:
Pokiaľ trpíte pálením záhy, máme pre vás riešenie. Predpokladáme, že ste o tom už počuli. Stačí zmiešať s vodou, alebo postupovať podľa návodu na obale.

4. SVIEŽI DYCH:
Zmiešajte 1 čajovú lyžičku sódy s vodou naplnenou do polky pohára a poriadne rozmiešajte. Túto zmes si aplikujte ako bežnú ústnu vodu, poprípade kloktajte. Potom si ústa vypláchnite voodu, nakoľko je sóda veľmi silná. Tak čo, je to lepšie?

5. LACNÝ NO ÚČINNÝ PEELING:
Pripravíte si ho veľmi jednoducho. Zmiešajte 3 dieliky sódy a 1 diel vody. Vytvorí sa vám pasta a tou si jemne budete masírovať postihnuté miesta. Tento peeling je natoľko šetrný, že h môžete používať dennodenne.

6. ŠTÍPANCE OD HMYZU:
Taktiež si môžeme pripraviť pastu ako pri peelingu a potierame si ním postihnuté miesto.

7. DEODORANT:
Pokiaľ máte nepríjemný pocit z potu, používajte pastu či prášok. Razom sa vytratí vaše trápenie a tvorba potu sa podstatne obmedzí.

8. SNEHOBIELE PLIENKY:
Každá jedna mamina má klasické látkové plienky. Pokiaľ ich máte „ošumtelé“, rozpustite si ½ hrnčeka sódy v pol litri vody a nechajte v tom plienky chvíľku odmočiť.

9. DETSKÝ PRACÍ PRÁŠOK:
Pridajte ½ hrnčeka jedlej sódy do práčky. Sóda pomôže odstrániť dokonca veľmi silné škvrny, ktorých ri bábätkách nie je nikdy dosť. A samozrejme nezabúdajme o jemnú starostlivosť o bielizeň.

10. PRAVÁ RUKA AVIVÁŽE:
Taktiež ½ hrnčeka sódy vyrovná dokonalo PH vody a tým pádom vaša bielizeň bude čistá a jasnejšia ako inokedy.

11. BEZCHYBNÉ ZÁVESY DO SPRCHY:
Použitím jedlej sódy ľahko vyčistíme usadeniny od vodného kameňa.

12. ŠPORTOVÉ OBLEČENIE BEZ NEPRÍJEMNÉHO ZÁPACHU:
Na odstránenie zápachu z tenisiek alebo inej športovej obuvi použijeme roztok, ktorý si zarobíme zo 4 polievkových lyžíc jedlej sódy a 0,25 litra vriacej vody. Na odstránenie zápachu z tašky, použijeme len jedlú sódu ,ktorou vysypeme tašku. Na veľmi zapáchajúce oblečenie a iné športové vybavenie použijeme pastu z jedlej sódy, ktorú si vyrobíme zmiešaním 1 dielu vody a 3 dielov jedlej sódy.

13. ČISTÝ RIAD, HRNCE, PANVICE:
Do drezu napustíme teplú vodu. Pridáme čistiaci prostriedok a 2 vrchovaté lyžice sódy bikarbony. Znečistený riad namočíme a necháme odmočiť aspoň 15 minút.

14. ČISTÉ HRNČEKY:
Stáva sa vám, že vzniknú usadeniny od čaju či kávy vo vašom obľúbenom hrnčeku? Tak radi by ste to očistili, ale nejde to. Máme skvelé riešenie. Nasypte na hubku jedlú sódu a ňou jednoducho vydrhnite znečistený hrnček. Pokiaľ ale je usadenina veľmi zájdená, pripravíme si roztok z ¼ litra vody a ¼ hrnčeka sódy bikarbony. V tomto roztou necháme hrnčeny namočené cez noc a následne vydrhneme.

15. OPÄŤ LESKLÉ STRIEBRO:
Pokiaľ váš strieborný príbor už nie je to, čo bývaval, pripravte si pastu zo sódy a ňou príbor vydrhnite. Príbor či iné strieborné veci sa opäť krásne rozžiaria.

16. ČISTÉ HUBKY NA RIAD:
Určite poznáte tú nepríjemne zapáchajúcu hubku na riad. Nechajte ju chvíľku v silnom sódovom roztoku (4 lyžice sódy, ¼ litra vody).

17. KONIEC MASTNÝM FĽAKOM:
Mastné škvrny či škvrny od oleja na textile či na podlahe ľahko a rýchlo odstránime. Stačí ak postihnuté miesto vydrhneme pomocou sódy.

18. ČISTÝ NÁBYTOK A STENY:
Pokiaľ máte dieťa, určite sú vám známe pokreslené steny. Dokonca aj takéto škvrny vieme odstrániť pomocou sódy. Na vlhkú hubku nanesieme prášok jedlej sódy a následne pretrieme suchou handrou.

19. KONIEC ZNEČISTENÝM PODLAHÁM:
Použijeme ½ hrnčeka jedlej sódy, ktorú rozpustíme v kýbli teplej vody. Týmto spôsobom vyčistíme aj špáry, no tie musíme vydrhnúť, najlepšie starou zubnou kefkou.

20. RÚRA BEZ MASTNOTY:
Rozprášime prášok jedlej sódy na dno rúry a postriekame vodou. Necháme túto zmes cez noc pôsobiť a následne vydrhneme. Pri veľkou znečistení, môžeme rúru vyčistiť pastou z jedlej sódy.

21. ČISTÁ MIKROVLNKA:
Dôkladným vydrhnutím mikrovlnej rúry pomocou hubky so sódou docielime odstránenie nečistôt a taktiež silného zápachu.
22. VYBLÝSKANÁ KÚPEĽŇA – Na dokonalé a bezpečné vyčistenie vane, umývadla aj dresu máme jednoduché riešenie. Stačí nasypať sódu na hubku a dôkladne vydrhnúť znečistený povrch. Potom stačí už len dôkladne opláchnuť teplou vodou. Pokiaľ chceme dosiahnuť ultrasilnú čistiacu silu, zmiešame sódu, soľ a ľubovoľný čistiaci prostriedok.

23. ČISTÉ HREBENE:
Pokiaľ chceme mať čisté a zdravé vlasy, musíme sa starať aj o čistotu hrebeňov. Pre odstránenie mastnoty z hrebeňov či kief, ich namočíme do roztoku teplej vody a 1 čajovej lyžičky sódy. Necháme to niekoľko minút pôsobiť a potom len opláchneme a vysušíme. Vaše vlasy dostanú tú najlepšiu starostlivosť.

24. ZDRAVÉ VLASY:
Zmiešame obľúbený šampón s malým množstvom sódy. Vlasy si s týmto klasicky umyjeme a poriadne prepláchneme. Jedlá sóda je v tomto výborná na odstránenie vlasových gelov, lakov či iných produktov.

25. MYDLO:
Namiesto mydla môžete použiť pastu pripravenú zo sódy ( 1 diel vody a 3 diely sódy). Prečo si ruky neumyť účinným a jemným tekutým mydlom a minimálnymi nákladmi?

26. KÚPEĽ ZO SÓDY:
Pridáme ½ hrnčeka jedlej sódy do kúpeľa. Týmto kúpeľom neutralizujem kyslosť kože , mastnotu a pot tak, ako len s máloktorým iným sprchovacím prostriedkom. Kúpeľ z jedlej sódy taktiež vašu kožu dokonale zregeneruje a zjemní.

27. ZMÄKČENIE CHODIDIEL:
Pokiaľ nemáte čas na kúpeľ, napustite si do lavóra teplú vodu a primerané množstvo sódy – neuškodí. Masírujte si chodidlá. Sóda odstráni nepríjemne tvrdú kožu na pätách a celkovo chodidlá budú jemnejšie.