Živá voda

. 68

Voda je základ života. Napriek tomu, že voda je náš základ, vieme o nej málo. Každý deň sa stretávame s vodou, či už ju pijeme, kúpeme sa v nej, varíme s vodou alebo vykonávame iné činnosti, ktoré ju zahrňujú.

Je dôležitá pre životné procesy, medzi ktoré patria metabolické a chemické procesy, bunkový život, regulácia telesnej teploty, odstraňovanie škodlivín, transport živín.

Voda má 70% podiel v ľudskom tele. Tento podiel je závislý na veku. Telo novorodenca je tvorené z prevažnej väčšiny vodou (70%), zato u dospelého je to 50%. Podiel vody v našom tele sa líši taktiež aj v závislosti na orgánoch. Mozog, pľúca, srdce, pečeň a obličky obsahujú veľký podiel vody (okolo 65-85%). Kosti obsahujú menší podiel vody, a to približne 25%.

Vodu nielen prijímame, ale aj strácame. Denne ju stratíme vo forme potu, moču, stolicou, slinami, slzami a dýchaním. Keďže vodu denne strácame, musíme dbať na jej dostatočný príjem.

Pre človeka so sedavým povolaním je ideálne prijať 1.5 l alebo viac. Množstvo odporúčanej vody je závislý od životného štýlu. Optimálne je prijať 1.5 l -3 l denne. Ak športujete, spotreba vody u Vás bude vyššia.

VEDELI STE?
- Hmotnosť človeka, ktorú stráca bezprostredne po fyzickej aktivite je hmotnosť z vody, nie tuk
- Bez jedla dokážeme prežiť mesiac, avšak bez vody iba týždeň
- 2/3 spotrebovanej vody v domácnosti je použité v kúpeľni
- V čase, keď cítime smäd, naše telo stratilo 1% z celkového množstva vody
- Voda pomáha pri chudnutí. Spaľovanie tukov vyžaduje dostatok vody, ak nepijeme dostatočne, tento proces spomaľujeme
- Nápoje ako káva, alkohol, sladké nápoje naše telo dehydrujú. Tieto straty musíme nahradiť dostatkom vody
- Dehydratácia spôsobuje, že naša pleť vyzerá suchá a vráskavá

Vysmädli ste pri čítaní? Nalejte si teda pohár čistej vody :)