Očistite si organizmus

. 69

Určite ste už počuli od svojich kamarátok/kamarátov, že práve detoxikujú. Čo presne detoxikácia znamená a zahrňuje? Máte kožné problémy, problémy s trávením, nedarí sa Vám schudnúť? Možno je čas na detox.

Detoxikácia znamená zbavenie alebo prečistenie tela od škodlivých látok. Navráti Vám stratenú rovnováhu, navodzuje pocit zdravia a sily, zvýši energiu, prejasní myseľ. Praktizuje sa v kultúrach po celom svete, dokonca vrátane ajurvédskej a čínskej medicíny. Detox je o odpočinku, čistení a výžive tela zvnútra von. Môže Vás ochrániť pred ochorením a udržať optimálne zdravie.

Ako funguje?

Detoxikácia má za úlohu odstrániť odumreté bunky, ktoré sa nám v tele nahromadili. Bunky sa obnovujú počas celého života a sú nahradzované novými. Odpadné látky sa nám v tele zadržujú a spomaľujú tak regeneráciu. Očista zvýši samočistiacu schopnosť orgánov, urýchli novotvorbu buniek a regeneráciu organizmu.

Ako zistím, že potrebujem detox?

Detoxikácia sa odporúča u zdravých ľudí pre omladenie organizmu, regeneráciu a odstránenie toxínov. Nie je vhodná pre tehotné a kojace ženy, deti do 16 rokov, osoby trpiace chronickou alebo akútnou chorobou, osoby unavené a oslabené.

Ak máte niektoré z týchto príznakov, zvážte začiatok očistnej kúry:
- nevysvetliteľná únava
- alergie
- podráždená koža
- pocit nafúknutého brucha
- menštruačné problémy
- nedarí sa Vám chudnúť

Ako začať?

Ako prvé je potreba eliminovať alkohol, cigarety, kávu, rafinované a nasýtené tuky, ktoré sa správajú ako toxíny v našom tele. Taktiež je dôležité nahradiť prípravky na chemickej báze (šampóny, čistiace prípravky, deodoranty, zubné pasty), za prípravky prírodné. Nezabúdajme na odstránenie stresu, ktorý nepriaznivo ovplyvňuje náš organizmus.

Typy detoxu:

Tekutinový detox – Tento typ sa odporúča krátkodobo, iba na jeden deň. Tiež je dôležité, aby ste v ten deň nevykonávali fyzicky náročnú prácu.

Džúsový detox – Očista šťavami Vám dodá vitamíny aj energiu. Odporúčajú sa piť 100% šťavy.

Detox s Raw food – Raw food je surová strava, ktorá je čoraz populárnejšia. Očista s jedením raw Vám nezaťaží organizmus, budete prijímať čisto prírodné potraviny.

Známky dobrej očisty:
- lepší spánok
- pokojná myseľ
- zlepšenie trávenia
- viac energie
- vyšší telesný komfort

Príznaky, že niekde robíte chybu:
- pocit plynatosti
- nechuť k jedlu
- nočné budenie
- nervozita, nepokojnosť
- pocit chladu na rukách, nohách

Do Vášho detoxikačného plánu by ste mali zaradiť aj meditáciu, pobyt v prírode. Všetko, čo Vaše telo zbaví negatívnych vplyvov.